KVĚTINOVÝ DORT

Dort ozdobený dle přání.
Velice mě potěšilo, že jsem měla tu možnost upéct dort pro někoho na přání. A to zvláště protože peču jen tak pro radost, neživím se tím a nemohu tak konkurovat cukrářkám, které jsou profesionálky a mají veškeré vymoženosti na zdobení ihned po ruce.

Ale zase na druhou stranu já vše dělám velice poctivě. Dort je z domácích vajíček, promazaný domácí marmeládou, použila jsem pravé italské mascarpone. Vše jednoduše a hlavně velice chutně.

Přání bylo jasné; lehký, ovocný dort se třemi patry. Zdobení dle přání.
Korpus jsem pekla večer dopředu, aby se krásně odležel.
Dort měl ve výsledku cca 7 kg, byl vysoký 25 cm.
Odhadem cca 15 až 20 kousků.
Protože recept je stále stejný, jen rychle dodám, že na klasické piškotové těsto je třeba:
6 vajíček
12 lžic hladké mouky na dort
12 lžic cukru krupice
6 lžic oleje
6 lžic vlažné vody
Troška kypřícího prášku.
Z bílků se vyšlehá tuhý sníh. Ze žloutků s cukrem pěna, která se lehce postupně šlehá s olejem, vodou a moukou s kypřícím přáškem. Obě směsy se následně velmi jemně a  opatrně spojí. Dort se peče na 200 °C cca 1 hodinu nebo více dle velikosti. Na posledních 20 minut je dobré snížit teplotu.
Na náplň:
4 mascarpone
4 philadelphie
8 smetan ke šlehání
8 balíčků smetafixu (není nutné, ale je to s ním mnohem lepší)
Cukr citrónový a vanilkový, cca 8 balíčků
Moučkový cukr
Mascarpone a philadelphie se rozmíchá s cukrem citrónovým a vanilkovým, nechá se chvíli odležet. Mezitím se vyšlehají šlehačky se smetafixem do tuha, dobré je ještě dosladit moučkovým cukrem. Obě směsi se spojí a nechají chladit.Já postupovala následovně:
Korpus jsem prořízla dvakrát. Namazala domácí marmeládou, krémem, dodala hojně ovoce a pak opět krém, zaklopila druhou vrstvou. Postup opakovala. Celý dort jsem potřela krémem a uhladila. Následně zdobila dle přání.
Použila jsem maliny, borůvky, jedlé perly, macronky z Paula, také čerstvé růže a drobné luční kvítky.
Dort je dobré nechat proležet pár hodin a pak si už jenom užívat delikátní chuti a také krásy zdobení. Sladce a květinově #LíbáPolíbená

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.