PERNÍKOVÝ ADVENT

Adventní věnec – něco, co má doma každá rodina.
Jako malá si velmi dobře pamatuju, že jsem obdivovala všechny ty nazdobené, lesklé, zlatavě červené, stříbrno modré zdobení a prošla si tvorbou věnců z chvojí, přes různé trendy až jsem cca před deseti (možná i více) lety někde náhodou objevila tuto božskou nádheru…A je od té doby naší hrdou stálicí. Adventní věnec upečený z klasického perníkového těsta. Nejenom, že krásně vypadá, navíc nepřibírá se po něm, ale také celý advent přenádherně voní po celém bytě.
A co je nejzásadnější? Ještě stále ho stíháte upéct…společně se mnou

Peču ho opravdu každý rok, ať se děje, co se děje, nikdy na něj nezapomínám a vždy si udělám čas. A jak všichni dobře víme, je to každým rokem náročnější a náročnější. Zvládnu ho upéct prostě vždy, s jednou prací, s druhou, se školou.
Tento věnec totiž symbolizuje všechny ty hodnoty, kterým věřím a nejsou to pro mně pouze vyprázdněná slovíčka, ale každodenní realita. Láska, přátelství, rodina, štěstí, zdraví, pohoda, společně strávený čas u dobrého jídla a pití za svitu svíček a poslechu vánočních songů, opravdu Vánoce na míru.
RECEPT na klasické perníkové těsto:
400 g hladké mouky
75 g másla
2 vejce
140 g moučkového cukru
2 lžíce medu
1 kávová lžička jedlé sody
2 lžičky kakaa
2 lžíce perníkového koření
1 půlka lžičky skořice
Na polevu:
1 bílek
140 g moučkového cukru (prosát přes sítko)
1 lžička solamylu
pár kapek citronu
Vše vyšlehat do tuhého krému.
Těsto je dobré nechat pár dní uležet v chladu. Před samotným pečením nechat 2 – 3 hodinky v normální pokojové teplotě. Klasicky se vyválí těsto, vykrajují se tvary. Já dělám tedy navíc 4 větší srdce s otvorem uvnitř. A pak záplavu menších srdíček a různých tvarů. Většinou peču na 180 °C až 200 °C, dobu prostě kontroluju. Ale vychází to cca na 15 až 20 minutek.
Po vychladnutí si dvě velká srdce natřu načerveno, například tmavou rybízovou marmeládou a začnu zdobit dle nálady, příležitosti. Nakonec sestavím všechna srdce k sobě a vložím svíčky.
Jednoduché, tradiční, rustikální, domácí, voňavé a jednoduše to pravé adventní potěšení.
Advetně #LíbáPolíbená

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.